Minőséget az áruházból? Rockrider xc900

Szerző/Fotó: Rózsavölgyi Péter
Minőséget az áruházból? Rockrider xc900
Hosszú ideje érdekelt már, hogy mit tudhat a Decathlon saját márkás bicaja. Elég régóta hordom ugyanis a „dekás” aláöltözőket, plusz egy-két egyéb bicajos ruhájukat, elégedetten. De a bicaj, az más.
Manapság ugye nem nagy szám egy márkának karbon vázat „szerezni” a Távol-Keletről, elég felcsapni egy katalógust, kiválasztani a neki tetsző modellt, aztán rámatricázni a nevét. Ráadásul, ha jó katalógust választanak, akkor még minőségi is lesz. Na, a Decathlon nem ezt választotta, mert saját tervezésű a váz, sőt, a tesztelt bicajon több „saját márkás” alkatrész is van.
Kis kitérő
A Decathlon-nál rég vége annak, amikor mindent, ami bringás, azt Btwin-nek hívtak. Külön elnevézést kaptak a verseny országúti/cx (Van Rysel), gravel/trekking (Triban) és az mtb (Rockrider) család termékei. Nem csak a bicajok, hanem a ruhák, kiegészítők is. Ez így áttekinthetőbb, és gyanítom, hogy külön csapatok is dolgoznak a márkákon.
A tesztbicaj (https://www.decathlon.hu/mtb-kerekpar-xc-900-29-id_8405440.html )
A maraton/xco vonalról a Rockrider xc900 bicajhoz volt szerencsém, amiről a lényeges adatok:
– karbon váz
– 29-es Mavic Crossmax kerekek
– Sram GX váltás
– Sram Level T fékek
– Rock Shox Reba RL 100mm villa.
– Ár: 544.990 Ft.
Minden szakágban, ahol versenyzek, vannak bizonyos dolgok, amik fontosak számomra a bicajomon. A maraton/xco gépeknél ilyen a váz merevsége, a kerék súlya és a geometria. A bicaj összsúlya nem túlzottan érdekel, mert a stílusom nem biztos, hogy a pehelysúlyú alkatrészeknek kedvez, sőt.
Amikor megérkezett a Rockrider, akkor az első szó, ami elhagyta a szám, hogy pofás. Semmi jele az „olcsóságnak”, a festés, a dizájn első osztályú – persze ez szubjektív. A kormány, kormányszár, ülés, üléscső mind saját márkás termék, ránézésre megbízható, robusztus alu cucc, bár a nyeregcső kapott egy karbon bevonatot. A kormányszárat persze egyből mínuszba fordítottam, és itt rögtön is egy kis probléma. A kormányra a pozíciójelzéseket pontosan úgy rakták fel, hogy a kormányszár bilincse tökéletesen takarja. Így maradt a méricskélés, hogy minden stimmeljen.
Menet közben
Nem tagadom, voltak előítéleteim, mert hát mégiscsak egy „áruházi” bicaj, én meg a piac egyik legjobb bicajáról (Specialized Epic HT) ültem át rá. De az első utam a Hármas-hegyre vezetett (a Mecsek Enduro mezőnyének ismerős emelkedő), és felfelé folyamatosan azt éreztem, hogy nincs itt semmi baj. A 70 kilóm alatt semmilyen rugalmasságot nem sikerült kicsikarni belőle, az üléspozíció tökéletes. Számomra a középcsapágy kicsit magasan van, de egy idő után meg lehet szokni. Gondoltam, majd lefelé, ott biztos előjön valami. Hát nem, ott sem jött elő. Lehetne kicsit laposabb a fejcsőszög, és itt is jól jönne az alacsonyabb középcsapágy, de azért lehet haladni vele lefelé is.
Két alkatrészt kiemelnék; az ülést és a lockout kart. Az ülés – nekem – kiemelkedően kényelmes volt, és szerencsére külön is megvásárolható a Decathlon üzleteiben, 7.490 Ft-ért (!). A lockout kar úgy néz ki, mint egy Gripshift váltó, és szépen belesimul a markolatba. Nincs semmilyen kiálló kar (a Rock Shox gyári karja valami egészen hihetetlenül nagy bumszli), és így a kormány sokkal letisztultabb. Én a saját bringámon semmilyen extra kábelt nem tűrök a kormányomon, de ha ez változna, akkor szereznék egy ilyet a Decathlonból. Ráadásul láttam már a következő évi Rockrider bicajokat, és azokon ennek a karnak egy továbbfejlesztett verziója van.
A vázról túl sokat nem árul el a Decathlon, csak azt, hogy 1kg körül van a súlya. Az üléscső bilincse belesimul a vázba, hasonlóan az aero országúti bicajokhoz. Természetesen a váz és villa Boost kerekeket fogad. Érdekes és jó megoldás, hogy van lehetőséged, hogy a hátsóféket a vázon kívül vezesd el, így nem kell a kábelt megbontani, ha szerelned kell. A középcsapágy a megszokott pressfit megoldás.
Összefoglalva
545ezer forintért nincs jobb vétel. Pont. Még a directsaleses márkák között sem. A bicaj a boltból kihozva tökéletesen alkalmas arra, hogy odaállj vele bármilyen xcm/xco versenyre. Persze, lehet rá költeni, ha könnyíteni akarsz. A gyári kormány, kormányszár, üléscső kombónál gyorsan találsz könnyebbet, és a Mavic Crossmax kerékszett se pille súlyú. A Sram GX szett meg kb. 300g-mal nehezebb az X0-nál, viszont az kétszer ennyibe kerül.
Annak, aki még ennél is jobbat/könnyebbet akar, érdemes tudnia, hogy ezzel a vázzal van magasabb felszereltségi szint, a Rockrider XC920, szintén nagyon jó áron. A 920 már SID villával, X0 szettel és Crossmax Elite kerekekkel van szerelve.