Megyaszai Lilla első tapasztalatai az új XT szettel

Szerző: KGÁdám
Fotó: Szász Norbert
Megyaszai Lilla első tapasztalatai az új XT szettel
Lilla idén ismét rajthoz állt az Eplényi katlanban a downhill országos bajnokságon, és ha már ott volt, akkor meg is szerezte az újabb bajnoki mezt magának a nők közt. Mindezt a férfi mezőny jelentős részét megszégyenítő idővel. Lilla a FRO Racing tagja és ő az egyik első az országban, aki élesben használja a teljes, idén megújult Shimano XT szettet, amellyel egyébként a bajnoki címét is szerezte. (A cikk lezárása után azonban már egy amatőr enduró VB csapat és egyéni éremmel is bővült a listája a két héttel ezelőtti EWS Trophy of Nations versenyén.)
Elég jól alakult eddig az éved: Specialized nagykövet vagy, teljes XT szettel versenyezhetsz és még országos downhill bajnok is lettél. Az utóbbi kettő magáért beszél, de mit csinál egy márka nagykövet?
Nem kell bonyolult dologra gondolni. Az a célom és egyben feladatom, hogy népszerűsítsem a márkát Magyarországon. Ez nem olyan egyszerű, hiszen kis országban élünk és a kerékpáros réteg is viszonylag szűk – főleg a nők körében -, ami kicsit elszomorító. Számomra az lenne a fontos, hogy elérjen az emberekhez az az életérzés, amit a bringázás ad nekem. Az a sok gyönyörű hely, jobbnál jobb pályák, adrenalin fröccsök, és itt jön a Specialized is képbe. Olyan márkáról, bringákról van szó, amikkel ezek az élmények csak még jobbak lehetnek, legalábbis számomra biztosan.
Milyen kötelezettségekkel jár ez a nagykövetség?
Leginkább a közösségi médiában való posztolással. Talán ezek azok a felültek amik a legtöbb emberhez eljutnak, és ezen a módon értesülnek leghamarabb az újdonságokról. Sokan keresnek meg akár Facebookon vagy Instagramon árakról, elérhetőségekről. Ezen kívül részt szoktam venni a Specialized Test The Best napjain is, ahol legtöbbször a túrákat szoktam vezetni, és a résztvevők kérdéseire válaszolok, amik felmerülnek a túra során. Nem utolsó sorban, ha összejön egy szervezett Specialized group ride, akkor azokon részt venni. Röviden ennyi.
Miért pont ezt a modellt hajtod?
Ez egy 2019-es Specialized Stumpjumper Comp Carbon 27,5, ami egy felsőbb kategóriás modell, de nem a csúcs változat. Szerintem márkanagykövetként hitelesebb egy olyan modellel menni, ami nem a top, és elérhetőbb az emberek számára, hiszen látják, hogy egy ilyen modell is mi mindenre képes.
Ráadásul Európában elég korlátozottan lehet elérni egyes modelleket. A vonal amúgy adott volt, hogy milyen típusú bringát kapok, de a Stumpi mellett az Enduro is szóba jöhetett volna, azonban ilyen csak 29-es méretben volt (ami az én magasságomhoz szerintem nagy. Mindezt egy pillanatig sem bánom, hiszen az előző bringám egy Enduro volt, a változatosságot pedig imádom.
Milyen az összkép terepen?
Nagyon kezes gépről van szó. Ami már az első méterek alatt feltűnt, hogy nagyon jól fordul, a szűk, csiki-csukis nyomokon nagyon gyorsan át lehet fűzni, már amennyire az én tempóm gyorsnak nevezhető. Ehhez még sokat hozzátesz a 27,5-es kerékméret is, ami miatt sokkal mozgékonyabb a bringa. Az elején féltem is kicsit tőle, hogy kevés lesz a rugóút az Enduróhoz képest, de mivel más a geo-ja a váznak, nem érzek különbséget.
Elöl Fox 34 van benne és hátul is Fox a tag, nagyon szeretem mind a kettőt, szépen mozog és megbízható, nekem ennél többre nincs szükségem rugózás terén. A gép pedig nemrég lett felszerelve az új Shimano XT M8100 szettel. Ezt is imádom, ahogy az új fűzött kerekeimet is: XT agyak DT M502 felnik és DT küllők.
Egy ilyen gépet illik is sokat hajtani. Mennyi edzés fér bele havi szinten?
Hát ez eléggé hónapfüggő, valamint hogy éppen mi az, ami a fontossági lista elején van. Idén nyáron államvizsgáztam, valamint egy xco utánpótlás csapatnál is kaptam munkalehetőséget, na meg az idei síszezonom is eléggé hosszúra nyúlt, úgyhogy nem idén töltöttem a legtöbb időt edzéssel, valamint bringázással, az egyszer biztos. Igyekszem azért edzeni, de sokszor ez nem bringán történik, hanem vagy futva, ritkán úszva, valamint a téli időszakban elég sokat kondizom. Így ezek miatt nem igazán tudom számszerűsíteni, hogy mennyit edzek: van hogy heti 5-6-szor is, de előfordul, hogy egyszer sem.
Mik az erősségeid, ami miatt ennyire kimagasodsz a mezőnyből?
Egyértelműen a sár. Imádok sárban bringázni és versenyezni is. Mindig feldobnak az extrém körülmények, és ezek a legtöbb versenyzőre pont az ellenkező hatással vannak, így ilyenkor mindig jobb eredményt szoktam elérni. Azt, hogy kimagaslok, nem mondanám, itthon talán igen, de külföldön elveszek – jelenleg legalábbis biztos 😊.
Mely eredményeidre vagy a legbüszkébb?
A legbüszkébb természetesen a 2015-ös andorrai DH VB-re vagyok, ahol juniorban 3. helyezett lettem. Mindig is nagy álmom volt egy UCI érem és ez össze is jött ott. Ezen kívül a legtöbb eredményem, amire büszke vagyok, XCO szakágban volt, hiszen a DH-zás előtt jó pár évig ebben a szakágban versenyeztem. Kijutottam a 2014-es ifjúsági olimpiára Kínába, sokszoros magyar bajnok lettem és a junior világkupán pontszerző helyen jöttem be.
Visszatérve a biciklidre. A nagy újítás, hogy az országban az elsők között kezdhettél el az új Shimano XT szettel versenyezni. Miért a kék S és nem a piros?
Azt hiszem ez szokás és ízlés kérdése. Én világ életemben Shimanóval mentem és nagyon szerettem. Sose volt vele problémám vele, éppen ezért mindig furcsa volt, ha SRAM rendszerrel szerelt bringa volt alattam. Talán a legalapvetőbb dolog, ami miatt imádom a Shimanót, azok a fékek. Mivel kis kezem és ujjaim vannak a legtöbb fékkar (ha őszinte akarok lenni, akkor számomra az összes) kényelmetlen, egyedül a Shimano fékkarjai azok, amik kényelmesek és a kezemre állnak. Az XT pedig onnan jött, hogy ezzel az új 1×12 es szettel most rukkolt elő a Shimano és nekem volt szerencsém az elsők között kipróbálni a magyarországi forgalmazó jóvoltából, amit ez úton is köszönök.
Eddig mivel mentél?
Az idei bringámon SRAM NX 1×12 rendszer volt, ami nem volt rossz, de az új XT-t sokkal jobban szeretem. Az előző bringáimon pedig, ahogy az előbb említettem, általában Shimano rendszerek voltak, leginkább XT és XTR.
Mennyit mentél eddig a szettel?
Még nem túl sokat. Kb. nettó 30 óra lehet benne eddig, mivel nem régóta van meg, és leginkább száraz, poros körülmények között.
Milyen eredményeid vannak már vele?
Mivel rövid ideje van még csak nálam a szett, valamint az idei évben versenyzett napjaim száma elég csekély, csak az idei DH OB-t tudom ide sorolni, ahol sikerült 1. helyezést elérnem és ezzel megvédenem a tavalyi bajnoki címemet.
Milyen áttételt használsz?
Elöl egy 32-es lánctányér van, hátul meg a 10-51-es XT sor.
Már a 10-es rendszereknél is sokszor lehetett hallani, hogy ahova ez nem elég, ott már úgyis tolom. Végre elég az 1×12, vagy már túl sok is? Kihasználod?
Abszolút kihasználom, egyáltalán nem tartom soknak. A legtöbb mászásnál a legkisebb áttételt használom, mert nagyon kényelmes, de normális pedálfordulaton nem áll meg a bringa. A 32 fogas lánctányér a minimum, ami kell a 12-es sor mellé, különben lefelé nagyon hamar elfogyna az áttétel. Aki kicsit is erősebb, az azt hiszem, nyugodtan bevállalhatja a 34-es tányért is, elég lesz a rendszer a legmeredekebb fölfelékre is.
Teljesen megújultak a fékek is. Te mekkora féktárcsákat használsz? Valóban jobb a hűtés (betét és tárcsa)?
180-as tárcsákat használok elöl és hátul is, az én súlyomhoz ez maximálisan elég. Ugyanakkor nehéz választ adnom, mivel még sosem sikerült megégetnem a féket, a nyomáspont sem szokott vándorolni, és nem szoktam hőmérőzni a tárcsát a lefelék után. Mindezek ellenére azt gondolom, nem véletlen lettek ezek a dolgok kifejlesztve, biztosan hasznosak, és nagyobb súlyú embereknél, valamint olyanoknál, akik folyamatosan húzzák a féket, igenis számít.
A gyári betéteket használod, vagy van valami utólagos tuning?
A gyári hűtőbordás Shimano fékbetéteket használom, amelyek abszolút nem kopnak gyorsan, de ez tényleg attól függ, ki mennyit húzza, és milyen súlyú ember ül a bringán. Alap esetben elég tartósak.
Milyen a fékhatás?
Én ódákat tudnék zengeni erről a fékről, minden túlzás nélkül imádom. Nagyon határozott a nyomáspont és óriási a fékhatás. Sose volt még ilyen jó fékem. A nyomáspont sosem változik, nyilván a fékkar beljebb fog a betétek kopásával, de ez az összes féknél így van. Meg merem kockáztatni, hogy ez az új 4 dugattyús XT fék versenybe szállhat a Saint fékekkel. Az állíthatósága pedig nagyon egyszerű, és hatásos. Még a sokat kritizált és hatástalannak titulált nyomáspont-állító (free stroke) hatása is érezhető.
Régi kritika a fellevegősödés. Ezt is sokat kell légtelenítgetni?
Nekem szerencsére nagyon-nagyon ritkán volt levegős bármelyik Shimano fékem, ugyanakkor hallottam, hogy az előző XT széria, valamint az XTR eléggé nyűgös volt. Erről az új modellről ez már egyáltalán nem mondható el. Az eddigi használat során, ami több mint húsz óra (és ez a 20 óra 70%-ban lejtőzéssel telt el), egyszer sem kellett légteleníteni, vagy betétet cserélni benne.
Az új, beljebb helyezett bilinccsel és plusz kormánytámasztással tényleg merevebb lett a fékkar? Nem mozog el a kis támasztóbilincsnél?
Igen merevebb, és szerintem, ami miatt sokkal jobb ez a rögzítés, hogy esés során is nagy terhet vesz le a fékkarról, emiatt az nagyobb eséllyel megússza és nem kell újat venni, ami azért nem mindegy. Nekem sosem mozdult el, fontos, hogy megfelelő nyomatékkal legyen meghúzva. Szerintem, ha ez rendben van, akkor minden ideális rajta.
Integrált (I-Spec) fékkar/váltókar egységed van, vagy külön bilincsen vannak? Miért?
Integrált, mert az kisebb helyen elfér, jobban a kezemre áll és sokkal mutatósabb. A másik oldalon a nyeregcső állító karja is a fékkaron van, mert így letisztultabb és jól elérem.
Több helyen lehet olvasni, hogy az új XT váltókar nyomásához kimondottan nagy ujjerő kell, összevetve akár a házon belüli új SLX-szel. Mennyire nehéz a váltókart nyomni?
Egyáltalán nem nehéz, mert még az én kis ujjaimmal is abszolút komfortos.
Milyen a váltás gyorsasága és a pontossága? Tényleg gyorsabb a réginél?
Nagyon gyors és nagyon pontos. Tényleg minden túlzás nélkül állíthatom ezt. Az előzőt nem volt szerencsém kipróbálni, viszont biztos vagyok benne, hogy az elődmodelleknél gyorsabb és pontosabb. Imádom, hogy egy váltás az egy váltás, nem kell feleket nyomogatni, hogy tényleg eggyel feljebb vagy lejjebb rakja.
Használod a több fokozatot egyben fel/leváltó funkciót, vagy egyesével váltogatsz?
Általában egyesével váltogatok, szerintem ez mindenképp kíméletesebb, de ha úgy hozza a helyzet, hogy nincsen erre idő, vagy valami nem úgy adja ki, szoktam használni, azaz extrém helyzetben ez egy jó plusz tulajdonsága a karnak.
A sarat/koszt hogyan bírja?
Saras körülmények között sajnos még nem volt szerencsém kipróbálni, viszont porban annál inkább. Amit észrevettem, hogy ha erősen beporosodik a lánc, valamint a váltógörgők, akkor kissé pontatlanul vált, de ez egy gyors slagolás után meg is szűnik.
Jól látom, hogy 175 mm-es hajtókarral mész? Miért ekkorával?
Igen, 175 mm, mert a Shimano által legelőször piacra dobott XT M8100 csomag csak ezzel a mérettel volt elérhető. Egyébként úgy tudom, van még ebből a díszdobozos verzióból néhány Budapesti és vidéki boltban is. Számomra kissé valóban hosszú, mivel elég rövidek a lábaim, és emiatt sokszor sajnos oda is szoktam verni egy-egy kőhöz a végét, de egyelőre jól bírja.
Mennyire merev, illetve ezen is olyan gyorsan hajlamos kopni a festék, mint az elődjén?
Abszolút merev, nem éreztem semmit, ami arra utalna, hogy nyeklik-nyaklik, de ez ugye megint felhasználás és főleg súlyfüggő. A SRAM-hoz képest biztos nem kopik jobban, és én azt sem mondanám, hogy gyorsan kopik. Azért a végére nem árt tenni egy kis műanyag védőkupakot.
Mennyire könnyű a lánctányér cseréje azzal, hogy már nem négycsavaros, hanem direkt rögzítésű?
Nekem bonyolult, mivel nem vagyok az a műszaki zseni, de azt gondolom szakértő kéz számára pikk-pakk megvan, azonban külön szerszám kell hozzá – erre érdemes figyelni.
Láncterelőt használsz? Ha nem, akkor mennyire marad stabilan fent a lánc?
Nem használok terelőt, ennek ellenére sosem esett le a láncom, és nem is csörög. Azt hiszem, az új XT teszi a dolgát és megfelelő lánchosszal nyugodtan lehet nélkülözni a terelőt. Szerintem sokkal letisztultabb kinézetű így a bringa, de aki nyugodtabban alszik, ha fent van egy terelő, az tegye fel.
Az új rendszer fő kompatibilitási problémája az új Microspline kazetta. Te Shimano agyat használsz vagy DT/Specit? Mennyire komplikált a Microspline kazetta használata?
Shimano agyat használok, ami benne volt az XT szettben, DT502-es felnivel és DT küllőkkel. Szeretem a fűzött kerekeket, mert sokkal egyedibb lesz tőle a bringa és talán valamivel könnyebb is. Ami az agyat illeti, elég szeszélyes: egyszer reteszel, egyszer meg nem. Sosem találkoztam még ilyennel, és nem is tudom, hogy ez mi miatt lehet. Egyelőre nem sikerült rájönnöm, mi az, ami befolyásolja ezt.
Köszönöm a beszélgetést és sok sikert a további versenyzéshez!
A cikkünk lezárása után sikerült még az EWS Trophy-n szerzett élményeiről is kérni egy rövid kis összegzést:
Végre sikerült élesben is kipróbálnom a szettet Finale Ligurében, és most sem okozott csalódást. Az edzés napon és a versenyen is kb. 40-40 perc volt a nettó idő lefelé, ami nem kevés. A legkiemelkedőbben a fékek működtek az egész hétvége alatt. A fékbetétek alig koptak, a nyomáspont nem esett be, a rendszer nem levegősödött fel, és nem is égett meg, pedig ha máshol nem is, itt aztán lett volna rá lehetőség.
Összességében ismét azt kell mondanom, hogy ez a legjobb fék, amit eddig használtam. Ami a hátsó váltót illeti: fentebb említettem, hogy érzékeny a koszra és ez most is beigazolódott. Poros verseny volt, és ahogy az olaj és a por összegyűlt a váltógörgőkön, kicsit hezitált váltáskor, bár ez érdemben nem zavarta a működést.